Az első kérdező arról érdeklődött, hogy mi várható akkor, ha a következő kormány nem folytatja ezt a megkezdett gazdaságpolitikát.
- Három garanciát is látok a folytatásra - válaszolt a miniszterelnök és felsorolta ezeket:
- Érvényes megállapodásunk van a Nemzetközi Valuta Alappal és az Európai Unióval. Van egy makrogazdasági pályánk, amit ők is jóváhagytak és jönnek is időközönként ellenőrizni, hogy hol tartunk.
- Magyarország már hosszú idő óta az Európai Unió túlzott deficit eljárása alatt van és, ha nem tartjuk be a megígért pályát, akkor fontos uniós támogatásokat vonhatnak el tőlünk. Ez óriási kockázat az ország jövője szempontjából és nem hiszem, hogy józan politikai gondolkodású erő ezt meg merné kockáztatni.
- Az országban egymillió hétszázezer devizahiteles van. Ők egy pillanat alatt érzik meg a saját bőrükön, ha a forint árfolyam elszalad. Márpedig egy hiteltelen gazdaságpolitika egy pillanat alatt roppanthatja meg azt a bizalmat, amely most újjá épült. Nem hiszem, hogy bármelyik politikai erő bevállalná azt a gazdaságpolitikai hibát, hogy szembe menjen ennyi család közvetlen érdekeivel.
http://videotar.mtv.hu/Videok/2009/11/24/21/A_Miniszterelnok_eloadasa_a_Corvinus_Egyetemen_2009.aspx
Bajnai Gordon miniszterelnök gondolatai a mai napig iránymutatóak kellene legyenek a gazdaságpolitikát irányítók számára. A filmben elhangzottak ezt teljes mértékben alátámasztják. Aki politikai elfogultság nélkül ezt figyelmesen végignézi, az meggyőződhet róla, hogy igenis volt az országnak sikerrel kecsegtető gazdaságpolitikai alternatívája, amely a demokrácia értékeinek megőrzése mellett tudott volna eredményt elérni.
Csak néhány gondolatot szeretnék idézni, a teljesség igénye nélkül.
Egy idézet Ralf Dahrendorf professzortól, akiről tudni lehet, hogy személyiségében a mérték és szakértelem, a párbeszédre való készség és a liberális meggyőződés fesztelenül lép frigyre, aki a szociológia professzoraként, német és európai ügyeket képviselő politikusként, korunk krónikásaként és a legtágabb értelemben vett kulturális fejlemények kommentátoraként egyaránt kitűnt.
Dahrendorf szerint a politikai rendszert hat hónap alatt meg lehet változtatni. A gazdasági rendszer átalakításához hat évre van szükség. A társadalom átalakításához pedig hatvan év sem biztos, hogy elegendő.
Ralf Dahrendorf
A politikai pártok a rendszerváltás óta rossz politikai kompromisszumokat kötöttek. A hatalom megszerzését és megtartását mindig előbbre helyezték, mint az ország hosszútávú politikai érdekeit.
A kapitalizmus a mohóság és a félelem közötti egyensúlyra épül. Amikor e mérlegen a mohóság felül kerekedik (lásd a fedezetlen hitelek kihelyezését), akkor óhatatlanul bekövetkezik a válság. Előbb mindig a pénzügyi területet érinti. Gyorsan lezajlik és rendkívül nagy károkat okoz. Ennek következtében a józan ész felül kerekedik, és a mérleg átbillen a túlzott óvatosság oldalára. Ennek következménye a reálgazdasági válság, amelyik hosszan elhúzódhat.
A sikeres gazdaságpolitika alapja a bizalomkeltés. A bizalom olyan mint a levegő. Ameddig van, addig nem vesszük észre. Csak amikor elfogy, akkor elkezdünk fuldokolni.
A válság utáni Magyarországnak egyszerre három fontos területre kell figyelnie.
- A költségvetés egyensúlyban tartása,
- a hosszútávú növekedést biztosító lépések megtétele,
- kármentesítés, szolidaritás azokkal, akiket a válság a leginkább sújtott.
- Gazdasági kockázatok
- Társadalmi kockázatok
- Demokrácia veszélyeztetettsége
- Geopolitikai kockázatok
Magyarországon a többség már régen tudja, hogy nincsenek csodák. Csodaígérők és szemfényvesztők vannak, de nincsenek csodák! A legjobbak a kilátásaink, ha meg tudunk maradni a józan ész gazdaságpolitikai útján. A politika nem lehet más, mint a közjó szolgálata. A választók, akik a szekeret húzzák, ezt mindig ki fogják kényszeríteni, amikor rájönnek, hogy nem az történik, amire ők felhatalmazásukat adták.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése